sobota 11. februára 2017

Ako ma doby(i)l Rím....alebo po stopách anjelov a démonov

Rím a metropoly jemu podobné nikdy neboli na prvých priečkach v mojom bucketliste, ale myslím si, že je to jedno z tých miest, ktoré by mal človek vidieť. Nie som zástancom pompéznosti, mám rada jednoduchosť, ale história antického Ríma z kníh dejepisu a Asterixových dobrodružstiev, či príbehu Dana Browna ma niekde v kútiku duše vždy fascinovala. Tak "boungiorno a tutti" 

Predstav si, že si tu viac ako dvetisíc rokov a ľudia z celého sveta stále prichádzajú, aby ťa videli a urobili si fotku. Turisti so selfie tyčkami, kórejské skupiny ľudí po 50, rady dlhšie ako trať Paríž- Dakar, predavači predávajúci najluxusnejšie Louis Vuittonky, ray- bany a iné "suveníry" za 10,- eur. 

La dolce vita, vznikol, že vraj niekde medzi úzkymi uličkami mesta, ktorého atmosféra sála na každom kroku. Navyše nikdy netušíte, kedy zahliadnete niečo, čo Vás chytí za srdce, resp. či sa Vy nechytíte za hlavu. Napríklad takto...

Rím je plný umenia, krásnej architektúry, (ktorá je pod rekonštrukciou), histórie, ktorá rozpráva svoje antické príbehy, a štýlu, ktorý obdivuje celý svet, a tak nečudo, že mesto je preplnené turistami. 

Som veľmi empatická, intenzívne vnímam všetky pocity naokolo, takisto aj kognitívne procesy u mňa veľmi rýchlo zreagujú. Za všetkými pamiatkami som cítila monumentálnosť a pýchu, bolo jej veľmi veľa, a tiež istá márnivosti, násilie, námaha odriekania, pot a krv obetí. Ale cítila som aj niečo iné – hrdosť, talent,  zmysel pre detail a pokoru i úctu k Bohu, k večnosti, ale aj k človeku, ktorý dokáže vytvoriť takúto krásu. Veľmi veľa pocitov sa miešalo v jednej chvíli spolu s panikou z množiaceho sa davu.

Dopriať si relax a pokoj môže byť naozaj veľký problém. Okrem Vatikánskych múzeí, Kolosea či vykopávok Forum Romanum však nájdete aj nepreľudnené priestory, ktoré ohromia, no nie sú priamo v Ríme.

Prvú noc sme prespali v Ciampino, pretože sme dorazili neskoro v noci, a kým by sme sa dostali do Ríma, tak by to trvalo a nebolo možné mať tak neskoro (resp. skoro ráno) check-in. Hneď ráno sme sadli na vlak a vybrali sa smer Roma Termini. Zorientovať sa v rímskom metre je veľmi jednoduché, kedže majú len dve linky- A a B. Ubytovanie bolo pár metrov od najmenšieho štátu sveta- Vatikánu. Ja som chcela hlavne vidieť Vatikán, Koloseum a Fontánu di Trevi no a v neposlednom rade nejak intuitívne ísť po stopách Roberta Longdona, čo sa mi celkom poradilo i bez indícii a mapy.

Keď neznášate davy, nechcete vidieť všetkými omieľané miesta, či máte predsudky voči rasám, do Ríma nechoďte!!! Ak vám prekážajú špinavé ulice, trúbiace autá, nerešpektovanie svetelných križovatiek, žobráci, otravní ľudia a vysoké ceny v reštauráciách, vyberte sa radšej do prírody. Ale keď ste ochotní trochu sa prekonať, vydajte sa po svojich, kúpte si pizzu, capuccino alebo sladkú gelato, nevšímajte si blbosti a budete "večným mestom" na chvíľu uchvátení. 

Vatikán- štát v štáte. Bola nedeľa, všade plno ľudí. Chcela som vidieť Sixtínsku kaplnku, a to je jediné, čo ma na tomto výlete mrzí, že som ju nevidela. (v nedeľu sú totiž Vatikánske múzeá zatvorené). Hľadali sme vchod do Vatikánu. (podľa davu ľudí) To bolo niečo neuveriteľné. Ten rad nemal konca, ale aj tak som chcela ísť dnu. Nechápala som, či to je takto normálne, veď toľko ľudí sa na tých 44 hektárov ani nevmestí. "Bea nebude stáť v rade" ...tak sme sa predbehli a už sme stáli pri bezpečnostnej kontrole. Vošli sme dnu a po chvíľke z Apoštolského paláca niekto "vyhodil koberec" a vtedy mi to došlo. V tom okne bude Svätý Otec. ...A aj tak bolo. Prihovoril sa všetkým ľuďom na námestí sv. Petra v katechéze, z ktorej som rozumela len "drahí bratia a sestry" a "korupcia". Nevadí, ale bola som rada, že som mala tú česť ho vidieť a počuť, aj keď to nebolo cieľom. inak...vedeli ste, že Vatikán má svoj vlastný národný futbalový tím? 


sv. František


námestie sv. Petra
Vatikánski poštári

Tu začala moja intuitívna cesta po stopách Brownových Anjelov a Démonov...pretože vo Vatikáne bol uprostred námestia veľký obelisk. Práve tu nachádza Langdon na podstavci obelisku mŕtveho kardinála s vypáleným iluminátskym symbolom "air" - vzduch. To bola druhá vražda.
obelisk vo Vatikáne

Tá prvá sa uskutočnila na Piazza del Popolo, kde sme sa úplne náhodou dostali, keď sme šli z vlakovej stanice pešo "domov". Na Piazza del Popolo bol takisto vysoký obelisk a kaplnka (Capella de la Terra) , v ktorej Langdon našiel zavraždeného kardinála po pás zahrabaného v zemi s vypáleným iluminátskym symbolom "earth" - zem. Na kaplnke je socha anjela, ktorá ukazuje smerom na Vatikán. 

Piazza del Popolo


Tretia vražda kardinála, ktorý sa našiel mŕtvy s vypálenym iluminálskym symbolom mala byť v kostole Santa Maria della Vittoria, kde je umiestnená škandalózna socha sv. Terezy, ktorá prežíva orgazmus a nad ňou má byť socha anjela s ohňovým šípom. Toto miesto som nehľadala a nenašla. Škoda.

Už ostáva len posledné miesto, kde Langdon našiel mŕtveho štvrtého kardinála so symbolom "water" - voda. Fontána štyroch riek na Piazza Navona, v okolí ktorej to aj večer úplne žilo a bolo tam strašne veľa ľudí.
Fontána štyroch riek

Autor románu Anjeli a démoni Dan Brown tvrdí, že ak spojíme všetky štyri miesta v Ríme, ktoré som spomenula vyššie má vzniknúť kríž, v ktorého strede je Anjelský hrad. Nejako mi to nevychádza! Nakoniec v knihe je tých klamstiev viac. Sedí to však do deja a preto záverečná zastávka hlavného hrdinu a aj aj moja "Iluminátska cesta" ide okolo Castel s. Angelo.


Anjelský zámok v pozadí

Samozrejme som si nenechala ujsť krásnu barokovú fontánu di Trevi, kde bolo len tristotisíc turistov a otravných ľudí, ktorí nás chceli fotiť polaroidom, a slávne koloseum, ktoré sa zrazu vynorilo uprostred ulice obklopené Forum Romanum. 
Rím sa dá prejsť pešo. Môj krokomer narátal za dva dni cca 60 000 krokov, čo bolo asi 50 km. 


Fontána di Trevi

Všetky cesty vedú do Ríma...ale úprimne som bola šťastná, keď ma z neho vyviedli.


môj gladiátor...podľahol Rímu

Asi 30 km na juhovýchod od Ríma sa nachádza jazero "lago di Albano" nad, ktorým sa týči mestečko Castel Gandolfo, ktoré je považované za letné sídlo pápeža. Vlak tam chodí každú hodinu z Roma Termini za 2,10,- eur.
ulička v Castle GandolfoJazero je vlastne vulkanický kráter na okraji, ktorého sa nachádzajú malé mestečká. V jednom z nich sme vystúpili. Bolo to naozaj pekné, malebné a farebné, no hlavne pokojné. Nikto sa nikam neponáhľal, stretli sme tak piatich turistov. Dali sme si kávičku a zašli dole k jazeru. lago di Albano


pri jazere Albano

Inak celú dobu bolo úžasne počasie, 18 stupňov vo februári vôbec nie je zlé.


Celkový dojem: ...lepšie RAZ vidieť ako 100x počuť...
budget: 46,- eur- letenka (BA-Ciampino), 
            47,-eur - ubytovanie 1 osoba /3 noci (300m od Vatikánu) Praktické rady

■LETENKY:  Bratislava – Rím (Ciampino) a späť od 40 eur. Transfer z letiska do centra mesta (Roma Termini) stojí 2,7 eur a premáva často. (najskôr treba počkať na bus, ktorý ťa odvezie na vlakovú stanicu v Ciampino a tam nastúpiť na vlak smer Roma Termini) alebo taxi z letiska 45,- eur

■ UBYTOVANIE: Ani z cien za nocľah nemusíte mať strach, tri noci pre 2 osoby vyšli cca 94,- eur

■ PLÁN: Za necelé tri dni nestihnete prezrieť všetko. Ja odporúčam aj okolie Ríma, práve kvôli tomu, že Rím má strašne veľkú energiu, zhluk energií, ktoré dokážu ovaliť a veľmi unaviť. 

.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Kúsok zo severu na víkend

  Bergen Hovorí sa, že vstupnou bránou do Nórska je Oslo. V hlavnom meste som bola asi v roku 2015, a tak ako každé väčšie mesto nejak ma ne...