piatok 24. februára 2017

Kráľovná Kambodža

Kráľovstvo s veľkolepou históriou, no jeho súčasnosť by sa nedala nazvať ako ideálna. Krvavý komunistický experiment zanechal krajinu chudobnú a pustú, bez potrebnej infraštruktúry. Aj tak si myslím, že zatieni všetkých svojich susedov, práve preto, že je iná a ešte má totiž chrámy Angkoru. Tie Vám vyrazia dych, umlčia Vás, ohromia. Aspoň so mnou to urobili. K nim sa upína všetka národná hrdosť, nájdete ich na peniazoch, pive, v názvoch hotelov i reštaurácií. Angkor Wat je Kambodža.

Môj sen od malého dieťaťa (keď som pozerala dobrodružstvá Indiana Jonesa alebo knihu džunglí ,či neskôr Tomb rider) bol vidieť tieto monumenty. Najprv som si myslela, že to je vymyslené, že niečo také krásne neexistuje, no postupne s vekom som zistila, čo sú to za stavby a že naozaj existujú a nevedela som, že niekedy ich naozaj uvidím.

Som tu. Vidím to, dotýkam sa toho a neverím. Od miesta, kde sme bývali bol tento komplex vzdialený približne 8 km. Zvažovali sme ako tam ísť, no nakoniec vyhrala cesta bicyklom (čo bol jeden z tých mojich horších nápadov) aj napriek tomu, že teplota sa už o 10 ráno šplhala k 40 stupňom.
miestna "benzínka" ... benzín vo flašiach

ulice Siem Reap

Cesta k areálu nebola vôbec ľahká. Šli sme za modrou guľôčkou na google maps. (keďže nečítam pozorne tripadvisor a lonely planet tak mi ušiel fakt, že vstupenky do komplexu sa predávajú na úplne inom mieste. Taký chlapček na check pointe nás zastavil, že lístky si musíme kúpiť v ticket office, ktorý bol vzdialený tak 6 km naspäť. " Slzy v očiach" ale idem...som tu, chcem to vidieť, aj keby neviem čo! Slnko pripeká, teplota stúpa, ramená červenajú, hlava bolí...
Lístky kúpené...Teta z obchodíku pri ticket office nám predala šaty a klobúk za 15 dolárov, pretože ma krvopotne presvedčila, že tak ako som oblečená (kraťasy a tielko) má do chrámov nepustia. Nakoniec dobre, že som si tie šaty kúpila, pretože by som na pleciach mala popáleniny. 

Šlapame, šlapeme... už prežívam fatamorgánu. No za niekoľko minút sa pred nami objavuje gigantická vodná priekopa obklopujúca Angkor Wat, potom obvodový múr a vykúkajúce horné veže hlavného chrámu. Prechádzame najskôr cez most, prvou hlavnou bránou, potom cez obrovské nádvorie, potom prvé nádvorie, druhé nádvorie, hlavný chrám. Komplex chrámu je obrovský, na neuveriteľnej ploche, plný podnetov. Nevedela som na čo sa skôr pozerať. Úžasné! 


Aj keď všetci poznáme známy Ankgor Wat, v skutočnosti ide len o jeden z mnohých chrámov (presný počet nie je známy). Archeologický park, ktorý je dnes pamiatka UNESCO, sa nachádza v mieste niekdajšieho mesta Angkor, ktorý bol v minulosti centrom Khmerskej ríše. V čase jeho najväčšej slávy, v 15. storočí, bola populácia odhadom archeológov približne milión ľudí (pre porovnanie, populácia Londýna v 15. storočí bola 45,000 obyvateľov, Ríma približne 54,000). Čo sa dodnes zachovalo, sú len chrámy, ktoré boli výsostne postavené z kameňa. Iba bohom patrila táto pocta. Príbytky obyvateľstva, vrátane kráľov a najvyšších predstavených, boli postavené z dreva a dnes už neexistujú. 


Harmónia dizajnu, nástenné reliéfy, vôňa histórie, lotosové kvety, honosné chodby. Chrámy Angkoru sú zasvätené hinduistickým bohom. Do Kambodže, približne v 9. storočí nášho letopočtu začal prenikať silný vplyv Indie. V priebehu vojen sa náboženstvo niekoľkokrát menilo z hinduizmu na budhizmus a naopak. Aj dnes tam môžeme nájsť oba oltáre a potulovať sa budhistických mníchov. 

Nie som chrámový a pamiatkový fanatik. Neprezrela som si všetky chrámy, ktoré boli dostupné, lebo v tej horúčave sa to nedalo. Nezvládala som to ,a keď som si predstavila, že mám opäť sadnúť na bicykel a krútiť naprieč práchnivými uličkami Siem Reapu plných bláznivých motorkárov, tuk-tukárov, tak mi nebolo zrovna veselo. Praktické rady:
1. Chodte s tuk-tukom, cca za 16 dolárov Vás povozí (on Vás pravdepodobne zavedie hneď k lístkom) alebo kľudne za 4 doláre si vezmite polorozbitý bike. 
2. Kúpte si minimálne trojdňovú vstupenku, ak chcete vidieť viac chrámov, pretože oni sú medzi sebou vzdialené v niekoľko kilometrových vzdialenostiach (zdraželi takmer o polovicu. Jednodňová vstupenka stála ešte v januári 20 dolárov, vo februári už 37 dolárov).
3. Ak si kúpite vstupenku po 16:00, platí Vám aj na druhý deň.
4. Nikde inde ako v ticket office si lístky nekúpite (tam Vás odfotia a na vstupenke máte svoju fotku)
5. Veľa vody! 
6. Zakryte si plecia.(aj ruky)

výsledok


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Kúsok zo severu na víkend

  Bergen Hovorí sa, že vstupnou bránou do Nórska je Oslo. V hlavnom meste som bola asi v roku 2015, a tak ako každé väčšie mesto nejak ma ne...