streda 1. marca 2017

Ostrov odkiaľ sa lieta na mesiac- Gili air

Zatiaľ, čo NASA testuje rakety, ktoré by vyniesli ľudí na Mesiac, na ostrovoch v Indonézii to je už dnes bežné.

Bali je turistami preplnená destinácia. Gili ostrovy, korálové ostrovy blízko Lomboku predstavujú akúsi oázu romantiky a pokoja. Samotný výraz „gili“ sa dá preložiť ako ostrov. Gili islands v podstate znamená Ostrovné ostrovy. No pokiaľ by ste čakali, že Gili Air je vzdušný ostrov, tak sa mýlite. Air v indonézštine znamená voda.

Potom, čo vystúpite z lode, ocitnete sa niekde úplne inde. Žije tu len niekoľko desiatok ľudí, všetci sú vysmiati, nejazdia tu žiadne autá, nie je tu ani len cesta. Jazdia tu len konské vozy a namiesto hotelových komplexov môžete nájsť len prízemné chatky alebo bungalovy. 

Presne tak vyzerá miesto stvorené na oddych.  

plavba- to sme ešte netušili aký úpal dostaneme

sandokáááán a jeho preliezky

No dobre teda, ale ako sa odtiaľto dá letieť na mesiac? 
Veľmi jednoducho :) 
ticket to the moon

never try never know

Stačí sa rozhliadnuť po miestnych baroch a reštauráciach, kde nájdete podivné slogany, nápisy ako "ticket to the Moon" alebo "neskúsiť, nevieš" .... stále nič? Gili ostrovy sú známe halucinogénnymi hubičkami, ktoré rastú na neďalekom Lomboku. Takže, ráčte nastupovať...odlietame :) ...

Na Gili Air sme našli super bar "why not" . Čašník Gabi (ktorý, v minulosti spoznal Slovákov a bol aj na Slovensku)  nás usadil do chill zóny, kde sme si mohli ľahnúť do hojdacej siete alebo na bambusové ležadlá. Vedel jedno slovo po slovensky "vrtulník" ...aké symbolické. Urobil nám ananásovo-hubičkový koktejl. Tak sme to teda vyskúšali a odleteli.  
why not?
magický koktejl

kamko Gabi

chill zone :)

A čo sa tu dá vlastne robiť? Úplne nič. Ležať na pláži a pozerať sa na vlny, piť koktejly, papkať palacinky alebo čerstvé ovocie, prechádzať sa po ostrove, potápať sa a obdivovať krásny a farebný podmorský svet. Síce sme korytnačky nevideli. (iba delfíny v diaľke)Počet turistov sa s Bali nedá ani porovnať, no možno som si predstavovala ešte menej. Aj keď, čo je menej ako prázdna pláž? 

upside down

ticho pred búrkou (5 minútovou)Gili ostrovy sú tri. Na internete a blogoch sa dočítate, že Gili Trawangan alebo Gili T je najrušnejší a party ostrov, Gili Meno je najkľudnejší, ktorý vyhľadávajú páry na svadobnú cestu a Gili Air je taký stred, ani jedno zo spomínaných. Pravidelne vypínala elektrina a wifi tiež nebola úplne top, ale nevadí, pre to tu teda nie som.Zatiaľ je to veľmi málo obývaný ostrov, ale vidieť, že na mnohých miestach sa stavia a budujú sa nové hotelové komplexy a všade vidíte "land for sale". Pravdepodobne to tu o rok, dva bude vyzerať úplne inak.LombokTakisto som sa dočítala, že je to tu drahé. Neviem, čo znamená podľa Vás slovo drahé, ale tak 40 000 IDR (čo je cca 2,70,- eur) za večeru nie je vôbec veľa. Väčšinou nás večera pre dvoch, pivo a palacinky stálo dokopy 170 000 IDR (ani nie 12,- eur) A ako sa na Gili dostať? Aj to som čítala, že je to drahé. Je viacero možností.
Letecky. Bali - Lombok (letenka cca 35,- eur) z prístavu na Lomboku potom loďkou (tuším to vychádzalo na nejaké 2,- eurá, no neviem, koľko by stála tá cesta z letiska do prístavu).
My sme využili spoločnosť easygili a šli sme speed boat (spiatočný lístok pre 2 osoby 70,- eur) s tým, že ak natočíte video z lode a urobíte spoločnosti reklamu, tak Vám refundujú jednosmerný lístok. (hneď po tejto dovolenke, sme si zaobstarali gopro kameru :) pretože iphone už na všetko nestačí). Plavba z Bali (Padangbai) trvala cca 1 hodinu a 20 minút.
Relatívne oddýchnutí, spálení sa vraciame na Bali, kde naše dobrodružstvo pokračuje. 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Kúsok zo severu na víkend

  Bergen Hovorí sa, že vstupnou bránou do Nórska je Oslo. V hlavnom meste som bola asi v roku 2015, a tak ako každé väčšie mesto nejak ma ne...