piatok 6. októbra 2017

Poklad či preľud? Sofia

Nikdy nebude európska destinácia číslo jedna. V dnešnej dobe nemá v sebe nič významného ani z hľadiska turistického, ani politického či ekonomického... no kedysi... mohlo to byť úplne všetko inak. V minulosti bola Sofia veľmi významným mestom a takmer hlavným mestom Rímskej ríše. V staroveku bolo mesto známe pod názvom Serdika, dodnes sa tak volá stanica metra, kde sa stále pracuje na vykopávkach a archeológovia hľadajú dôkazy o tom, aké veľké a významné toto mesto v minulosti bolo.
Sofia

Pohľad na Sofiu z väčšej diaľky nevyzerá vôbec zle. Mesto leží v kotline zovretej majestátnym masívom Vitoša a z druhej strany ho obklopuje pohorie Stara Planina. Akonáhle sa začnete približovať, tak dojmy sa radikálne zmenia. Horizont ovládnu cigánske chatrče, bordel, nekonečné míle panelákových sídlisk, bezduché komerčné centrá a v samotnom centre Sofie Vás môže prepadnúť panika, "kde do čerta som, v akom komunistickom preľude sa to nachádzam?"

Náš výlet sa začal v naozaj peknom hoteli na okraji Sofie, pretože hneď ráno sme chceli ísť do hôr a neostať v meste. Celú sobotu pršalo. Vybrali sme sa na stanicu, na vlak do neďalekej dedinky Vladaya v pohorí Vitoša. So stúpajúcou nadmorskou výškou sa dážď menil na sneh. Toto čo sme videli, a kam sme mierili v sobotu, už asi nechcem zažiť. Vystúpili sme z vlaku na stanici, ktorá ani nemala normálny východ. Hľadali sme ubytovanie. 
Hlavná stanica-Sofia
Vladaya


Šlapali sme po ceste stále rovno, kde nás sprevádzal doslova kŕdeľ psov a ich brechot sa ozýval všade navôkol. Bála som sa a predstavoval som si kadečo... dostanem besnotu, unesú nás, prechladnem... Keď sme došli k pseudo hotelu, tak hneď som vedela, že teda von už nevyjdem. Začalo husto snežiť a bola veľká zima. Najhoršie na tom, že nie len vonku, ale aj dnu. Myslela som si, že tam ostaneme do pondelka, a že naozaj pôjdeme na nejakú túru, ale počasie tomu vôbec nenasvedčovalo a takisto sa mi moc nepáčilo prostredie . Po prvej (studenej)  noci po nás ostala len čiara...
cesta do neznáma
Sadli sme na vlak a opäť mierime do Sofie. Vidíme ghetto na okraji mesta, ktoré sa rozlieza do nekonečných plôch zanedbaných panelákových sídlisk. 
Ubytovali sme sa v centre mesta, zložili veci a šli na obhliadku toho najznámejšieho čo Sofia ponúka. 

Zoznam negatív takmer dvojmiliónového mesta nie je krátky... mne pripadala Sofia ako veľké hlučné (ne)organizované nič. Dnešná Sofia.
Klobúk dole pred jej históriou. Významné mesto Rímskej ríše, bombardovanie spojencami v 20 storočí a zavŕšenie výstavbou v štýle stalinistickej architektúry po vojne. A voilá... výsledok je naozaj žalostný. Málopočetné historické stavby mestského centra sú obklopené betónom .

Symbol nie len Sofie, ale asi aj krajiny je katedrála sv. Alexandra Nevského. Patrí k mestu ako Big Ben k Londýnu, alebo Eifelovka k Parížu. Už z diaľky vidno zlaté ligotajúce sa kupoly katedrály. Stavbu zahájili krátko po oslobodení Bulharska z pod osmanskej nadvlády a chrám sa mal stať hlavne poctou asi 200 000 ruských vojakov, ktorí padli počas rusko-tureckej vojny, teda v priebehu konfliktov, ktoré výrazne prispeli k novodobej bulharskej samostatnosti. Tomu zase zodpovedá zasvätenie kostola, ktorého patrónom je pravoslávny svätec Alexander Nevský.
Katedrála

:) šťastní turisti

Vojdeme dnu a vidíme množstvo sviečok, ktoré tu ľudia chodia páliť, honosnú výzdobu a krásne fresky. Centrum chrámu tvorí samozrejme dominantný ikonostás. Fotografovať smiete len ak zaplatíte 10 BGN (cca 5 eur).
odfotené aj bez platenia :)

Prechádzka pokračuje ďalej. Dostávame sa cez park, kde je blší trh, na ďalšie námestie s taktiež významnou budovou Sofiie a to divadlo Ivana Vazova, ktoré je považované za národné divadlo.
Divadlo Ivana Vazova

Pekné na Sofii bolo, to že na každom mieste boli zelené parky, fontány, lavičky a dá sa povedať, že v celku čisté a upravované.
Vyzerá, že tu stojí od čias Rímskej ríše

Pri zastávke Serdika, ako som už spomínala vyššie, okrem vykopávok, môžete nájsť sochu sv. Sofie, ktorá je vo výške na stĺpe a drží ochranu nad mestom. Neďaleko sa nachádza aj mešita, a chrám sv. Nedele, justičný palác a budova bývalej komunistickej strany. 
Sofinka strážiaca mesto


budova bývalej komunistickej strany

Prechádzka po Sofii bola miestami pekná no miestami zvláštna.Verejný priestor v Sofii ovládajú všade prítomné reklamy, billboardy na pivo, alkohol, cigarety, alebo nejaký nevkusný gýč. 

Na konci nášho bulharského výletu sme sa ešte vybrali na okraj Sofie, na sídlisko Simoneovo, kde nás prekvapil obrovský dom v tvare farebného slimáka.Cestou naspäť, sme sa zastavili pri pamätníku Sovietskej armády a prešli popri národnom štadióne až na bulvár Vitoša, kde sme si dali obed a pomaly sa pobrali do hotela po veci a na letisko.
Pamätník 
Bulvár Vitoša


bulvár Vitoša
nový kamko


Zaujímavá kultúrna skúsenosť. Je to tu všade lacné, resp. lacnejšie ako na Slovensku.

Celkový dojem:
- stále sa snažím utriediť pocity z tohto mesta

Budget:

Letenka: Bratislava - Sofia - Bratislava - 14,90,- eur
Ubytovanie: 3 noci/osoba - 55,- eur (noc v 4* hoteli cez booking konto genius do 20,- eur/osoba)
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Kúsok zo severu na víkend

  Bergen Hovorí sa, že vstupnou bránou do Nórska je Oslo. V hlavnom meste som bola asi v roku 2015, a tak ako každé väčšie mesto nejak ma ne...