utorok 28. novembra 2017

S pupíkom naprieč Afrikou :)

Kde si myslíte, že ležalo hlavné mesto Ománu pred 185 rokmi, kde sa odohrala najkratšia vojna v histórii (trvala 38 minút), alebo kde sa narodil frontman kapely Queen?


Naša cesta na Zanzibar bola naplánovaná ešte v marci, keď sám ani len nesnívalo, že by som v decembri mohla byť v 7. mesiaci tehotenstva. Ale vyšlo to úplne presne, keď som ešte nemusela dokladovať aerolinkám, že som tehotná. Jediné, čo ma trochu mrzí, že sme neboli na pevnine, v Tanzánii, na Safari alebo nejaké Kilimandžárské dobrodružstvo. :) Tam je totiž väčšie riziko výskytu malárie a žltej zimnice a očkovanie je vyžadované.  (..inak to by som pravdepodobne do seba nepichla, ani v prípade, že tehotná nie som) Ak cestujete na Zanzibar (nie z Afriky), tak nemusíte mať žiadne očkovania.

Som v 7. mesiaci tehotenstva a vyslúžila som si aj pár opovrhujúcich a zaskočených reakcií od rodiny a známych. Ale koniec koncov padli aj kladné názory a nadšené pohľady na môj prístup k "druhému stavu". Nie každé tehotenstvo dovolí cestovať alebo športovať. Ale ak patríte k tým šťastnejším, ako som ja, tak prečo sa obmedzovať? Tehotenstvo nie je choroba!!!! Netreba papať za dvoch, mať vyložené nohy a tváriť sa, že nič nesmieš, lebo si tehotná
Ono to ale niekedy fakt nie je sranda... :) 
pupendo v akcii

Po 14 hodinovom layoveri v Dubai, sme plní nadšenia sadli do lietadla a tešili sa nové dobrodružstvo. Za necelých 6 hodiniek sme pristáli na Zanzibare. 
Pri vstupe si musíte kúpiť víza (50 USD). Pred letiskom (najhoršie, najzanedbanejšie, najšpinavšie, najzaostalejšie letisko, aké som kedy videla a zažila) už čakajú "obchodníci", ktorí si aj za to, že ti zloží kufor z pásu vie vypýtať "tip". Museli sme si vybaviť odvoz do hl. mesta, kde sme mali prvú noc prespať. Nebol to problém, na každom kroku stál nejaký taxikár. Za 15 dolárov ťa dovezie do mesta. Myslím, že by sa dalo zjednať, ale hneď prvý deň som si ešte netrúfala. 

1. a 2. deň - Stone Town

Hotel som rezervovala priamo v centre Stone Town. Určite to netreba vynechať a je dobré to zažiť. Mne na to stačil jeden deň. Podmienky, ktoré ponúkal, neboli pre mňa úplne vhodné :) Prechádzka v spleti tmavých, uzučkých uličiek, kde pobehujú polonahé deti, skútre, bicykle, obchodníci bola riadnym extrémnym zážitkom. 
Dosť problém tam majú s elektrinou, teda sa stalo, že zrazu bola úplná tma. Z každého rohu sa ozývalo len "Jambo" alebo "Hakuna matata brother". Šli sme na miestny "street food" v Forodhani záhradách pri mori, kde sa stretávali všetci obchodníci z okolia a našli ste tam naozaj všeličo. No na street food, čo ponúkajú thajčania, to zďaleka nemalo. Neviem ani, čo sme už jedli, no na druhý deň, nám manažér hotela povedal, aby sme to jedlo nejedli z hygienických dôvodov. Upsss... našťastie nemali sme žiadne žalúdočné problémy. Ráno sme sa vybrali preskúmať toto kamenné mesto na vlastnú pesť, odolávali sme všetkým sprievodcom, ktorí sa nám núkali. Strašne mi to liezlo na nervy. 
Prešli sme cez najznámejší Darajani market (kde bol smrad rybaciny, že ma napínalo) k Anglikánskému kostolu, miesto kde sa nachádza jeden z najznámejších pamätníkov otroctva v Afrike a vo svete. Po zrušení otroctva oslobodení otroci pomáhali stavať kostol na mieste, kde pred tým fungovalo trhovisko s otrokmi. Podieľali sa na výstavbe, hoci nemali vzdelanie. Veď aj umiestnili jeden stĺp vo vnútri opačne a tak museli nakoniec osadiť rovnako tak aj zvyšné tri. Nakukli sme aj do celí, kde držali otrokov a vypočuli sme si zaujímavé príbehy nášho sprievodcu, ktorého všetci volali Morgan Freeman, pretože sa na neho dosť podobal. 
Anglikánsky kostol


pamätník na pamiatku otrokov

Morgan Freeman - náš sprievodca

cela

celaPo tomto zážitku, sme šli hľadať Mercuryho dom. Vôbec to nebolo ľahké. Nakoniec si nás všimol jeden z 200 odmietnutých sprievodcov. Začal nám hovoriť, že on je certifikovaný sprievodca, a že nám ukáže cely Stone Town. Po strávenom dopoludní na nohách so slnkom v pätách, 90% vlhkosťou sa mi naozaj nechcelo prechádzať. No nakoniec sme zjednali cenu na 35k šilingov (cca 15 USD) a ukázal nám nejaké zaujímavosti Stown Townu, za relatívne krátky čas. 
Kamenné mesto ponúka rozmanitú zmes európskej a orientálnej architektúry. Sprievodca nás upozornil na rôznorodé dvere do domov – platí, že čím dôležitejší a bohatší majiteľ, tým krajšie dvere. (dva druhy dverí indické a arabské) 
indické dvere

arabské dvere


V meste sa nachádza i Dom zázrakov (House of Wonders), čo je budova z obdobia britského protektorátu, ktorá ako prvá na ostrove disponovala elektrinou a tečúcou vodou. 
Je pomerne známym faktom, že spevák skupiny Queen Freddie Mercury (rodený ako Farrokh Bulsara) sa narodil práve na Zanzibare. Jeho rodiskom bolo presnejšie Stone Town, ale nájsť jeho rodný dom nebolo tak jednoduché, ako by človek čakal. Je to obyčajný domček vsadený medzi ostatnými, kde by malo byť akože múzeum. Múzeum je však trošku silné slovo pre jednu vitrínku s jeho fotkami. Pokiaľ niekto pocestuje do Stone Townu len kvôli tomuto, zrejme bude sklamaný.
Freddieho domček
Old Fort je tiež známa ako arabská pevnosť. Je to najstaršia budova a významná atrakcia návštevníkov Stone Town. Nachádza sa pri pobreží, v blízkosti ďalšej dominanty mesta, Domu zázrakov a tvárou v tvár s Forodhani Gardens. Jej nádvorie bolo upravené tak, aby slúžilo ako kultúrne centrum s predajňami suvenírov; má tiež otvorený amfiteáter, kde sa konajú väčšina večerných živých tanečných a hudobných vystúpení. Je to hlavné miesto, ktoré sa používa na veľké podujatia, ako sú festivaly.

pevnosť

97% obyvateľov Zanzibaru sú moslimovia. No a ako sa na ostrov vlastne dostal islam? História Zanzibaru je pomerne turbulentná. Pred zhruba 300 rokmi sa však ostrova zmocnili Ománci a urobili z neho centrum obchodu s otrokmi. Málo známym faktom je však to, že v 19. storočí sa ománsky sultán rozhodol sem presunúť hlavné mesto. Tento stav však nevydržal dlho. Zanzibar sa nakoniec stal britským protektorátom, spod ktorého sa pokúsili vymaniť na prelome 19. a 20. storočia zvolením nezávislého vládcu. Briti odpovedali vyslaním loďstva a zničením jedného paláca, čím pokusy o nezávislosť i celá vojna po 38 minútach skončila, čím sa zapísala do histórie ako najkratšia vojna vôbec. Briti nakoniec Zanzibar z protektorátu uvoľnili zhruba pred 50 rokmi, na čo sa tento spojil s Tanzániou a toto status quo má dodnes. 
Z počutia vieme, že domáci nie sú nadšení, pretože tvrdia, že vláda sa nestará o Zanzibar a jeho obyvateľov...nuž, ale kde sa vláda stará o svojich "poddaných" ?

Ešte sme sa chvíľku brodili uličkami a náš sprievodca nám ukázal zaujímavé miesta, ako napr. Jaws cornerToto jedinečné námestie je miestom, kde sa ľudia zhromažďujú a klebetia, spoločensky posilňujú svoju komunitu, pijú šálku čiernej zanzibarskej kávy. Je to tiež známe ako Zanzibarské CNN. Čo si sa nikde nedozvedel, dozvieš sa iste tu. 
džavotaví deduškovia

medzinárodné hovory zadarmo :)

Mala som už dosť, a chcela som si sadnúť, oddýchnuť a napiť sa. Sprievodca nás vzal na najvyššiu budovu v meste Swahili house, ktorá mala rooftopovú reštauráciu, tak sme tam ostali, napili sa a najedli. Samozrejme on ostal s nami a dal si drink na náš účet, čo sme sa dozvedeli až potom, keď sme odchádzali a platili. 
Swahili House

S naším prvým hustlerom taxikárom sme mali zajednaný odvoz na sever ostrova za 35 dolárov. Cesta trvala približne 1,5 hod. (hotel ponúka odvoz od 70 USD, cena z Nungwi do hl.mesta sa zvyčajne pohybuje od 30 do 50 USD, záleží na aktívnosti zjednávania) 

3. - 10. deň - Nungwi, Kendwa, Jozani, Kizimkazi

Po prečítaní blogov, o tom aké pláže sú na Zanzibare, kde určite ísť a kde skôr nie, sme si jednoznačne vybrali tu najlepšiu Nungwi a na nej aj hotel.Nenápadná rybárska dedinka Nungwi, ležiaca na samotnom severnom cípe Zanzibaru, sa behom pomerne krátkej doby zmenila na najpopulárnejšie plážové letovisko ostrova. Zatiaľ neprekypuje komerciou, moderný cestovný ruch sa tu kombinuje so životom miestnych obyvateľov. Atmosféra je tu priateľská (niekedy sú otravní, lebo sa snažia ponúkať všetko, vždy a veľa) a na nádhernej piesočnatej pláži môžu turisti pozorovať miestnych staviteľov plachetníc a rybárov.

Nungwi

západ slnka


Vďaka krásnemu prostrediu pláže s jemným svetlým pieskom a priam tyrkysovou vodou je často označovaná za najlepšiu pláž Zanzibaru i za jednu z najkrajších pláží sveta. Pláž lemuje množstvo reštaurácií, barov a hotelov. 

tak kam? 
Čiže náš prvý deň vyzeral asi tak, že "papkať, ležkať a prechádzať sa po pláži a papkať". Nikdy by som nepovedala, že dám takú relaxačnú dovolenku, lebo fakt nie som typ, ktorý by vylihoval v rezorte na pláži. No hold... pupendo veľmi nechcelo labzovať v takom teple. 

pohľad každodenný

Aj keď, ja si vždy viem vybrať skvelú hodinu na prechádzku. Poludnie úplne viedlo. Potom som len lapala dych a hľadala tieň.

Kendwa


Neďaleko Nungwi, v pešej blízkosti je pláž Kendwa. Keď je odliv, tak v pohode dá prejsť po jemnučkom piesku, hodvábnej bielej pláži. Tam som našla aj morské hviezdičky. Srandovný povrch majú. Taký gumený. Nejaký "zdejší" chlapček si nás odchytil a prechádzal sa s nami a snažil sa nám ponúknuť jeho produkty, ktoré mal v obchode. Tak sme mu sľúbili, že sa pôjdeme pozrieť cestou naspäť. Len on to zjavne nepochopil, a celý čas lozil za nami. Nakoniec sme s ním šli, veď sme chceli kúpiť suveníry. Bol negramotný. Nevedel ani napísať, ani povedať koľko za to chce. Nakoniec sme sa dostali k číslu. Mne sa z toho až hlava zatočila a utekala som odtiaľ preč. No dobehol nás skoro až s plačom, že nemá čo jesť, nech si to kúpime už len za polovicu. Tak sme sa zľutovali. 

Takto to šlo každý deň. :) "Jambo, hey sista, you are queen, very beautiful. I will pray for your child"...HAKUNA MATATA, pole pole... "hey brother, sunset tour? safari? snorkeling? spicy tour? Stone Town? marihuana, hashish, coke...I am captain Cool boy.. I am captain Sebastian... I am Hamish...

Hamish bol super... on už z 200 m po nás kričal a riešil biznis :) Naša pláž bol jeho rajón. 

Na Zanzibare som "oslávila" svoje narodeniny. Nezvyčajné mať narodky v decembri, no vlastne v lete a ešte s bábätkom v brušku.


Kizimkazi

V stredu sme sa rozhodli, že ideme na výlet. Už mi bolo dlho na jednom mieste. Okolie sme už mali preskúmané ako tak.

Zo severu ostrova na juh sme šli o 7 ráno.
Keď budem niekoho počuť ako nadáva na slovenské cesty, pošlem ho na Zanzibar, nech si dá takú "wild ride" zo severu na juh. Ešte teraz sa celá trasiem. 
Tam je pláž Kizimkazi, z ktorej sa loďkou ide na miesto, kde sú delfíny. Boli tam. Dalo sa k ním skočiť a plávať. Len ja som na to podmienky moc vytvorené nemala. Bola som rada, že sedím na tej loďke a môžem ich vidieť. Andy medzi ne skákal :) a plával s nimi. Splnil si môj sen, ale vôbec to tak neprežíval, ako ja. Tehotenské hormóny...asi. 


delfínkynajväčší delfín

Cestou z Kizimkazi sme šli pozrieť ešte opičky do Jozani lesa.
vstup do Jozani


Národný park a rezervácia Jozani nachádzajúca sa zhruba v strede ostrova Zanzibar je výnimočným miestom. V jeho blízkosti sa na hlavných cestách objavujú zastávky s upozornením na spomalenie, pretože sa môžu v okolí cesty nachádzať opice. Tie sú najväčším lákadlom v celom parku, a jedna z nich tvorí aj symbol celého parku. Miestna guaréza červená (colobus) je  endemit, a nenachádza nikde inde, len na Zanzibare, čím je aj vzácna. V národnom parku Jozani sa jej pomerne dobre darí, nachádza tú útočisko a aj ochranu. 


Rafiki

Zaujímavosťou je mangrovníkový les. Ide o les porastený mangrovníkmi, ktorý sa nachádza v miestnych močarinách pár kilometrov od pobrežia. Stromy, ktoré si poradia so slanou vodou, sú známe svojimi rozvetvenými koreňmi, ktoré sú výrazné. Mangrovník chráni pobrežie pred eróziou, poskytuje útočisko a životný priestor rôznym živočíchom, krabom, vtákom a hmyzu. Vy toto miesto môžete obdivovať nie z močariny, ale z lávok. Tie sú postavené vyššie, aby ste boli mimo vody, ak miesto zaplaví voda.

Tento výletik bol celkom peklíčkom pre pupendo a moje funenie sa stupňovalo, takže som naozaj túžila byť v klimatizovanej izbe hotela v horizontálnej polohe.Rady, typy, postrehy:

Príliv a odliv - je výrazný aj na severe, nie len na východnom pobreží.

Ráno, keď sme šli na raňajky bol odliv a more utieklo ďaleko. Prichádzali africké ženy a muži a lovili riasy, ryby. Deti pobehovali a hrali sa na pobreží, všade boli riasy a dobytok Masajov :)
prichádza príliv

odliv

odliv

zbieranie rias

už po šichte

Masaj na prechádzke

Najďalej bolo more asi okolo obeda. Potom postupne začalo prichádzať a okolo pol 5 bola voda hneď z kraja vyše pása. 
na tejto stránke som pozorovala čas prílivu a odlivu na Nungwi:
https://www.tide-forecast.com/locations/Nungwi/forecasts/latest/six_day


Ubytovanie - Afrika nie je lacná destinácia pokiaľ ide o cestovanie. Ubytovanie, ktoré má menej ako 4*, bude síce lacné, ale veľmi jednoduché a nie podľa našich európskych štandardov.Najväčšiu škálu ubytovania nájdeš na severe v ostrova, v Nungwi. Nájdeš tu guest house-y od 20 EUR/noc, aj priemerné hotely za 40 - 50 EUR/noc, ale aj luxusné ubytovanie za 150 - 250 EUR/noc. 

Ja som si vybrala tu vyššiu triedu, lebo nechcela som nič riskovať. Videla som tie apartmány a guest house-y, ktoré boli pozdĺž pobrežia a naozaj by som tam nechcela bývať, nevyzeralo to vôbec hygienické a komfortné. 
Takže je už len na Vás, či chcete štýl backpackera (čo fakt neodporúčam v Afrike) alebo lážo plažo HAKUNA MATATA štýl. :)

Internet a elektrina - v Stone Towne boli väčšie problémy aj s pripojením aj výpadkami elektriny. Na Nungwi sme zažili nejaké menšie výpadky, ale internet fungoval v celom rezorte vždy a bez problémov. 

Víza - vízová povinnosť pri prílete - 50 USD.

Očkovanie - nie je potrebné (komáre tam ani nie sú, možno jeden ma štípol, ale skoro vôbec to nesvrbelo). 

Ceny:


  • Taxík -  dá sa zjednať - z letiska do Stone Townu - 15 USD, zo Stone townu na sever - sme zjednali na 35 USD a cestu naspäť už len za 30 USD. 

  • Jedlo a pitie  

pivo: 4 USD 
voda: 1 USD (malá) 2 USD (veľká)
pizza: 9 USD
polievka: 6 USD
cestoviny: 9 USD
dezert: 6 USD
fresh džús: 4 USD
káva: 2 USD

  • Výlety:  

Šnorchlovanie –  na koralový ostrov Mnemba Atol. Cena okolo 20 - 30 USD vrátane obeda, nealko nápoja a šnorchlovacej výstroje. Budú ti to ponúkať na každom kroku. 

Výlet do Stone Town – určite stojí za to. Mesto Stone Town je nielen rodiskom známeho frontmana skupiny Queen, Freddieho Mercuryho, ale je aj pod ochranou UNESCO. Nájdeš tu mnoho historických budov (Fort – pevnosť; Sultánov Palác – múzeum; House of Wonders,  Anglikánska katedrála postavená vedľa voľakedajšieho trhu s otrokmi, Múzeum otrokárstva;  spice tour, markety, labirintové uličky).  

Prison Island –  voľakedy tam odvážali rebelujúcich otrokov. V samotnom väzení (prison) tu však nikto nesedel, ale bolo využívané ako karanténa pre ochorenia na žltú zimnicu. Teraz je známy tým, že tu žijú korytnačky obrovské, ktoré nepochádzajú zo Zanzibaru, ale zo Seychellských ostrovov.

Mnarani Aquarium – centrum pre morské korytnačky v dedinke Nungwi na pláži. Nájdeš ho ľahko, ak budeš smerovať k majáku. (8 USD cena vstupu) 

Jozani Forest – miesto, kde uvidíte opice Red Colobus a mangrovníkové lesy. 

Kizimkazi - dolphin safari - výlet za delfínmi, plávanie s nimi. Je to dole na juhu na pláži Kizimkazi. (spolu s Jozani lesom sa to dá absolvovať do 50 USD zo severu ostrova) 

Sunset Tour- veľmi obľúbená aktivita na Nungwi pláži. Miestny kapitán vezme ľudí a odpláva s nimi na loďke na šíre more a pozorujete romantický západ slnka (cca 20 - 30 USD - záleží od kapitána :) ) 

všetko sa dá zjednať, záleží len na tvojej aktivite a chuti sa s nimi dohadovať, lebo niekdy sú naozaj otravní. 


Čo sa sluší a čo nie!
  • Zanzibar je moslimská oblasť, obliekaj sa preto mimo pláže s ohľadom na miestnych obyvateľov. Sú na to aj upozornenia v dedinách. Mňa na to osobne upozornil taxikár, aby som si dala okolo seba uterák lebo prechádzam dedinou.
  • Domáci ťa budú zdraviť na každom kroku. Ak ti povedia „Jambo!“, odpovedz rovnako „Jambo!“ (Ahoj). Ak povedia „Mambo“, odpovedz „Poa“ (Ako sa máš? Fajn.“) a nezabudni dodať Hakuna matata (Žiadny problém) a ešte obľúbené je "Pole, pole" (pomaly, pomaly) 
  • Je zakázané vynášať z ostrova mušle bez ohľadu na ich veľkosť. (mne sa to podarilo bez problémov, lebo úprimne, tie skenery, ktoré majú na letisku podľa mňa ani nefungujú).

Celkový dojem: relax, krásne farby mora a pláže, zaujímavá skúsenosť, romantické miesto :) 

Budget: 
letenka:     (Bratislava - Dubai - Zanzibar a späť) 290,- Eur
ubytovanie plus strava na 10 nocí:  (aj Dubai aj Stone Town aj Nungwi) - 700,- Eur (toto by sa dalo dať aj na polovicu, ale nechceli sme) 
ostatné: víza, vreckové, výlety, taxi... 200,- Eur

spolu: 1190,- Eur


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Kúsok zo severu na víkend

  Bergen Hovorí sa, že vstupnou bránou do Nórska je Oslo. V hlavnom meste som bola asi v roku 2015, a tak ako každé väčšie mesto nejak ma ne...