utorok 12. júna 2018

Cez Španielsko na Maltu s Jasminkou

Už som spomínla, že moje najoblúbenejšie mesto je Barcelona, tak som ju samozrejme chcela navštíviť aj s malinkou Jasminkou. Kúpila som celkom zaujímavé a dosť lacné letenky z Viedne do Barcelony z Barcelony na Maltu a z Malty naspäť do Viedne. Takže tento môj malinký zázrak už absolvoval päť letov a môžem povedať, že zvláda to bravúrne.
Len práve let z Viedne o 6:15 ráno nebol ideálny zážitok pre moje druhé, väščie bábätko. Potom celý deň Andy trucoval a ja som z toho dňa tiež nemala bohvie čo. No najmä som zistila, že už nestačím nasávať tú mestskú metropolitnú atmosféru. Radšej chcem prírodu. Tak sme len pozreli zopár, nie až tak preľudnených miest (keďže to už bola moja štvrtá návšteva Barcelony, tak som nemusela ísť za každým Gaudího skvostom) a na ďalší deň sme sa šli pozrieť cca 50km za Barcelonu.
Barcelonetta


Placa d EspanyaPark de la Ciutadella

Mala som, ale iný plán. Chcela som ísť porzieť Andorru. No po zvážení, sme sa uzniesli, že to nebude najlepší nápad. Boli sme ešte unavení z cesty a 4 hodiny v autobuse, by bol riadny záhul aj pre nás, nie len pre bábätko. Takže Montserrat.

Montserrat- Barcelóna


Cesta tam trvala asi hodinku. Z Barcelony (Playa Espanya) sme kúpili lístok na vlak za 22,- eur spiatočný do Monistrol de Montserrat. Tam sme vystúpili a čakali na zubačku, ktorá nás vyviezla hore. Samozrejme je viacero spôsobov ako sa tam dá dosať. Je možné vystúpiť o zastávku skôr a ísť na lanovku. To som sa bála, resp. predstavovala som si, že tam bude natlačených aspoň 200 aziatov s obrovskými foťákmi, všetko fotiť a hulákať 300 m nad zemou a nebude možnosť úniku. :) 
vo vlaku (Jasminka prvý krát šla vlakom v Barcelone)

ehm... nežeby to vo vlaku nebolo inak, no predsa tam bol priestor aj na zmenu vagóna.

Pohorie Montserrat je od roku 1987 vyhlásené za prírodný park. Do kláštora sa možno dostať lanovkou a ozubnicovou dráhou alebo autom. Montserrat neponúka len kláštor, ale aj príležitosť k horskej turistike. Od kláštora vedú ešte dve ozubicové dráhy. No len jedna bola pojazdná, tak sme šli. Úplne hore na vrchol, kde boli ďalšie asi tak tri turistické cestičky medzi skaly. Krásne výhľady, nie veľa ľudí. Toto som potrebovala. Malinká bola najskôr v kočíku, ale potom sme ju dali do nosiča, lebo nebol vhodný terén na kočík a ona aj tak najradšej všetko pozoruje z výšky. 

Bol to pekný výlet. Trošku histórie. Je to významné pútnicke  miestom Katalánska, ktorého sa týkajú rôzne legendy týkajúce sa jeho založenia. Vznik sa datuje od roku 1025, kedy ho dal opát Olib postaviť na pamiatku zjavenia Panny Márie na tunajšom vrchu. Do kláštora sme nešli, mňa strašne odrádzajú tí kórejčania, ktorí sú všade v mega veľkých skupinách.


Naspäť sme sa vrátili okolo 20:00, dali večeru a šli spať. Nasledujúci deň nás čakal let na Maltu.

Malta

Let trval necelé dve hodinky. Na Malte sa jazdí na opačnej strane, takže auto sme si neodvážili požičiať. Z letiska sme si vzali taxík. Bolo to len nejakých 25 km, ale cesta trvala 50 minút. Asi prvý krát som nechcela opustiť svoju komfortnú zónu a zabezpečila hotel s all inclusive lebo som netúžila riešiť, čo kedy a kde budeme jesť. (viem, že to už nikdy neurobím a budem radšej v troch hoteloch a jednom apatmáne a cestovať po krajine a jesť by som najradšej nejedla, neviem prečo to "ten hore" vymyslel takto, že musíme jesť, prečo nedostaneme dostatočnú výživu napr. tým, že sa budem škrabkať pod ľavou lopatkou, keď sme hladní. Jedenie je strata času :) ...musíš to objednať, alebo uvariť a potom ešte zjesť...ach jaj, no len keby som nebola furt taká hladná :) ) 


Slečinka vybrala kam sa pôjde (druhý leták bol diving, na to je ešte malinká)

Prvý deň sme sa len udomácnili a zmapovali okolie. Zistili sme, že Pepková dedinka je necelé 4 km od hotela, tak sme sa tam na druhý deň vybrali. Prvé tri dni fúkal silný vietor a byť na pláži a pri mori nebolo vôbec ideálne. 

Popeye village

V jednej zo zátok Malty sa nachádza filmová dedinka Pepka námorníka. Ostrov Malta tak ťaží z tejto atrakcie, ktorú tam zanechal filmový štáb už viac ako 30 rokov. Ľudia ju navštevujú ako miesto pre rodiny s deťmi. Je prístupné aj s kočíkom, no je tu celkom prudká prístupová cesta, preto to chce pevnú ruku a dobré brzdy. V samotnom areály sú dostupné reštaurácie a samozrejme niekoľko stavieb, ktoré si môžete pozrieť z vnútra aj z vonka.
Vstupné stojí 15,- eur pre dospelého. Predávajú tam množstvo suvenírov aj povestný Pepkov špenát, ktorý som kúpila pre Jasminku a skoro ma drblo, keď som platila pri pokladni. 
Comino- Modrá lagúna

Čakali sme kým sa vietor ustáli, pretože som sa bála ísť na také rozbúrené more s malinkou Jasminkou. Na štvrtý deň, sme sa teda vybrali na ostrov Comino, ktorý je najmenší z maltézskeho súostrovia. Cesta člnom trvala asi 20 minút a pre Jasmínku v nosiči to bola paráda, pretože čln sa kolísal a natriasal. 
Jasminkina prvá jazda loďou bola z Malty na Comino

Modrá laguna je naozaj pekný kúsok nádherne tyrkysovej a priezračnej vody s bielym pieskom. Ideálna predstava o pokojnej zátoke karibského typu dostane však iný rozmer ihneď po vplávaní do vnútra lagúny. Na priestorom limitovanom pobreží sa už tlačia davy turistov, ktorých počet rastie s ďalšou a ďalšou výletnou loďou, ktoré do zátoky vplávajú s ďalšou várkou turistov. Všade sú lehátka, ktoré si môžete prenajať za  20,- eur (pár) alebo sa vyšplať do menej zaľudnených výšin a ľahnúť na menej pohodnlný útes.

Nevydržali sme tam moc dlho. Naozaj masovka. Jasminka si zdriemla tak 30 minút a keď už bola hora tak sme sa rozhodli odísť pretože naozaj návaly turistov boli stále intenzívnejšie a väčšie. 

Valletta- hlavné mesto

Veľmi som sa chcela pozrieť do Európského hlavného mesta kultúry 2018. Hovorí sa, že čo je malé to je pekné a to presne platí aj na Vallettu. Roprestiera sa na 0,55 km2 a jej uličky majú okolo 1,5 km, naktorých môžeme nájsť obchodíky, reštaurácie, pieskovcové stavby... Mám rada mestá, kde nie sú moderné výškové budovy, ale zachované pôvodné domy a architektúra.


Valletta však nie je iba mestská “džungla” pieskovcových domov a okrem množstva pamiatok a múzeí je aj plná záhrad a krásnych výhľadov. Chceš nazrieť za oponu a vedieť aké to kedysi bolo za čias dávnych rytierov? Stačí sa posadiť v záhradách Barrakka a predstaviť si ako sa hrdo prechádzajú cestičkami v tieni stromov. Z hornej časti záhrad – Upper pritom zažiješ pohľad na Grand Harbour, ktorý predstavuje najväčší a najhlbší prístav v Európe. A ak si fanúšikom seriálu Game of Thrones (uvedomila som si, že nejak navštevujem neplánovane miesta z toho seriálu :) ) , prehliadku si o to viac užiješ. Dlaždené uličky mesta a Veľkého prístavu vytvárali kulisu v niektorých scénach Královho prístavišta. Okrem toho sa táto časť mesta objavila aj vo filme Gladiátor a aj v Assassin’s Creed.Naozaj milé mestečko, ktoré sa v roku 1980 stalo súčsťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Samotné mesto predstavuje pešiu zónu, kde aj keď je teplo tak to veľmi nevadí, pretože vysoké budovy vytvárajú tieň a chládok.

Dali sme si obed, zmrzlinu, prešli sme sa a šli naspäť.  Cestu do Valletty sme absolvovali autobusom za 2,- eurá. Ale bolo to peklo. Chválabohu Jasminka spala a zobudila sa asi 5 minút pred autobusovou stanicou vo Vallette. Hodinu a päťdesiat minút v autobuse natlačenom a preplnenom turistami nie je bohviečo. Tak na to zareagovala aj Jasminka pred koncom a urobila riadny randál, že všetky oči na mne a úplne som videla tie pohľady čo hovoria " to čo je za matka, nevie si utíšiť dieťa... nech je už ticho... chúďatko... " :)  a naspäť sme šli taxíkom za "government price" 40,- eur. Nuž...

Pláže v okolí hotela boli skôr kamenisté a útesovité. Kúsok ďalej v zátoke Melieha bola pekná piesočnatá pláž, kde si aj Jasminka močila labky v mori.


Najväčšia škoda je, že sme si neprenajali to auto. To sme mohli viac vidieť. Doprava bola hrozná. Autobusom z bodu A do bodu B- 15 km trvá hodinu. Taxík je dosť drahý na vyvážanie sa po ostrove. Každopádne je to typ krajiny, do ktorej by som sa vrátila keď bude Jasminka väčšia a bude môcť skákať z útesov :) ...alebo tam môžeme urobiť fit pobyt :)

Dalo sa to aj tento krát a s malinkou Jasminkou. Inak na Malte sa Jasminka prvý krát pretočila z bruška na chrbátik a naopak. Už sa tešíme na ďalšie dobrodružstvá :)

V lietadle

Celkový dojem z Malty:


  • určite sa vrátime
  • prenajmeme auto
  • preskúmame útesy a megalitické stavby

Cena pre 2 osoby a bábätko:

tri letenky- Viedeň-Barcelona-Malta-Viedeň - 180,- eur
ubytko: 2 noci v Barcelone a 7 nocí na Malte (all inclusive) - cca 1000,- eur
výlety: 100,- eur
spolu: 1280,- eur
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Kúsok zo severu na víkend

  Bergen Hovorí sa, že vstupnou bránou do Nórska je Oslo. V hlavnom meste som bola asi v roku 2015, a tak ako každé väčšie mesto nejak ma ne...